Wstąp do PTTK

Zgłoś się do najbliższego Oddziału PTTK! Umów się na spotkanie i przyjdź do nas z dokumentem tożsamości, dwiema fotografiami i pieniędzmi na składkę oraz wpisowe.

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze jest stowarzyszeniem skupiającym turystów, którzy zrzeszają się w celu uprawiania turystyki i krajoznawstwa oraz swój czas, siły i umiejętność poświęcają pracy społecznej w Towarzystwie. W Towarzystwie zrzeszonych jest około 60 tysięcy członków zwyczajnych PTTK opłacających regularnie składkę członkowską.

Jak zapisać się do PTTK?
W pierwszej kolejności należy się zapoznać ze Statutem PTTK oraz z „Kartą praw i obowiązków członka PTTK” . Następnie odwiedź Oddział PTTK – najlepiej nasz Oddział „Ziemi Kłodzkiej”.

Przy sobie powinieneś mieć dowolny dokument potwierdzający Twoją tożsamość, dwa zdjęcia formatu 30×40 mm oraz gotówkę na składkę członkowską i wpisowe. W oddziale koledzy mogą zaproponować przynależność do określonego koła bądź klubu – warto się ich poradzić i wybrać koło/klub najbardziej nam odpowiadający. Po trwających kilkanaście minut formalnościach polegających na wypełnieniu deklaracji członkowskiej oraz wypisaniu przez kolegów z oddziału legitymacji staniesz się członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Kto może być członkiem PTTK?

Członkiem zwyczajnym PTTK może być:

obywatel polski lub cudzoziemiec, mający pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiony praw publicznych;
niepełnoletni w wieku od 16 do 18 lat, mający ograniczoną zdolność do czynności prawnych;
małoletni w wieku poniżej 16 lat za zgodą jego przedstawicieli ustawowych.
Młodzież szkolna może być zrzeszana w szkolnych kołach krajoznawczo-turystycznych PTTK co nie ogranicza jej prawa do zrzeszania się w innych kołach i klubach PTTK – jednostkach organizacyjnych oddziałów PTTK.

Członkostwo zwyczajne w PTTK powstaje przez złożenie pisemnej deklaracji i przyjęcie w poczet członków przez zarząd koła, klubu lub oddziału PTTK.

Do czego będę miał prawo jako członek PTTK?
Członek zwyczajny PTTK ma prawo:

wybierać i być wybieranym do władz PTTK;
zgłaszać wnioski dotyczące działalności PTTK;
brać udział w działalności oraz korzystać z pomocy, obiektów i urządzeń PTTK na zasadach określonych przez Zarząd Główny;
nosić odznakę organizacyjną PTTK.
Dodatkowo członkom PTTK przysługują rabaty PTTK zgodnie z Uchwałą Zarządu Głównego nr 109/XV/2003 w sprawie rabatu handlowego PTTK . Listę obiektów, które udzielają rabatów na podstawie legitymacji PTTK znajdziesz tutaj .

Jakie będę miał obowiązki jako członek PTTK?
Członek zwyczajny PTTK jest obowiązany:

przestrzegać postanowień Statutu, regulaminów i uchwał władz PTTK;
uczestniczyć w działalności PTTK;
reprezentować godnie imię turysty polskiego;
regularnie opłacać składkę członkowską.
Szczegółowo prawa i obowiązki członka PTTK na podstawie art. 15 Statutu PTTK określa „Karta praw i obowiązków członka PTTK” stanowiąca załącznik do Uchwały Zarządu Głównego PTTK nr 164/XIV/2001 z dnia 23 czerwca 2001 roku .

Kto ustala wysokość składki i ile ona wynosi?
Wysokość podstawowej rocznej składki PTTK uchwala Zarząd Główny PTTK na podstawie art. 30 pkt 2 ust. 3 Statutu PTTK .

Wysokość składki i wpisowego w roku 2018 reguluje Uchwała Zarządu Głównego PTTK . Uchwała ta wprowadza następujące kwoty:

55 zł – składka normalna
30 zł – składka ulgowa
25 zł – składka ulgowa młodzieżowa za okres od 01.01 – 31.12.2018 r.
15 zł – skladka ulgowa młodzieżowa za okres od 01.09 – 31.12.2018 r.
Uprawnieni do opłacania członkowskiej składki ulgowej są:

opiekunowie szkolnych kół PTTK,
osoby małoletnie do ukończenia 16 roku życia,
młodzież szkolna i młodzież akademicka studiująca – do ukończenia 26 roku życia,
jedno z rodziców lub opiekun prawny osoby małoletniej opłacający składkę za każde dwie osoby małoletnie ( składka rodzinna)
emeryci, renciści i osoby z orzeczoną niepełnosprawnością.
kombatanci, inwalidzi wojenni i wojskowi, osoby posiadające status weteranów
osoby pobierające świadczenia przedemerytalne
bezrobotni.
Zwolnieni z obowiązku opłacania składki członkowskiej są członkowie Honorowi PTTK oraz młodzież z domów dziecka, zakładów opiekuńczych, szkół specjalnych.

Wpisowe do PTTK jest opłatą jednorazową wnoszoną przy składaniu deklaracji członka PTTK. W kwocie tej kryje się również opłata za legitymację PTTK i opłata za znaczek-przypinkę PTTK. Obecnie wpisowe wynosi:

15 zł dla osoby opłacającej składkę normalną,
8 zł dla osoby opłacającej składkę ulgową (z wyjątkiem uczniów),
6 zł dla uczniów do poziomu szkoły ponadgimnazjalnej włącznie.
Opłacenie rocznych podstawowych składek członkowskich udokumentowane jest wklejeniem na odwrocie legitymacji członka PTTK znaczka wydanego przez ZG PTTK.