45 lat ,,Terenowego Koła PTTK Ducha Gór Liczyrzepy ” z Dusznik Zdroju!

To już czterdzieste piąte urodziny „Terenowego Koła Ducha Gór Liczyrzepy” z Dusznik Zdroju. Obchodziliśmy je uroczyście z wielką pompą 27-go kwietnia 2019 roku. Uroczystości odbywały się w Dworku Chopina w obecności znakomitych gości oraz licznie przybyłych członków Koła – tych aktualnych, ale również tych, którzy z różnych, życiowych przyczyn zmienili miejsce zamieszkania, jednak sentyment i sympatia do naszej braci w nich pozostała. Były podziękowania, gratulacje, kwiaty i wspaniały, wielki tort wykonany przez pracownię cukierniczą Jagody Wojnarowskiej z Kłodzka. Były chwile wielkich wzruszeń, gdy w czasie prezentacji przygotowanej przez nasza koleżankę – Martę Wodecką – Duda, oglądaliśmy zdjęcia z lat ubiegłych, a wszystko to poprzedzone komentarzem pełnym refleksji i ciepłych słów, niosących przesłanie dla nas i naszych następców. Na spotkaniu otrzymaliśmy również, świetnie przygotowaną lekcję historii z dziejów Dusznik Zdroju, przedstawioną w formie multimedialnej prezentacji, której autorem i prelegentem był nasz kolega – Andrzej Sobczyński, miłośnik historii, dociekliwy, skrupulatny i nieustający w przeszukiwaniach archiwów i analizowaniu wszelkich dostępnych dokumentów.

Wielką i niezwykle miłą niespodzianką dla nas wszystkich okazał się fakt, że nasz jubileusz został doceniony przez Zarząd Oddziału PTTK w Kłodzku, który w pełnym składzie odwiedził nas i złożył nam gratulacje i podziękowania. Miłe słowa usłyszeliśmy również od Burmistrza Dusznik Zdroju, Pana Piotra Lewandowskiego, który bardzo docenia nasze działania związane z popularyzacją turystyki ogólnie rozumianej, jak również tej związanej z naszym regionem.

W tym miejscu chcemy też poinformować, że jak zawsze, otrzymaliśmy poparcie i zachętę od Pana Stanisława Jurcewicza – Radnego Sejmiku woj. dolnośląskiego, który i tym razem nas zaszczycił swoją obecnością.

Na zakończenie tej relacji – my, zarząd Koła „Ducha Gór Liczyrzepy”, oraz wszyscy jego członkowie – chcemy w szczególny sposób podziękować „ojcom” naszej wspólnoty – a są nimi: Teresa i Andrzej Berczyńscy oraz ich brat, Henryk Berczyński, którzy w 1974 roku zawiązali Koło Turystyczne. Ich determinacja i zapał, miłość do wędrówek, poznawania, wielkie zaangażowanie i moc przyciągania nowych osób, przetrwała wiele lat i wciąż się rozwija.

Dziękujemy.

Zarząd Koła „Ducha Gór Liczyrzepy”

Duszniki Zdrój 27-04-2019

Galeria zdjęć – otwórz

odznaka_przodownik_kolor.png

Komunikat Dolnośląskiej Komisji Egzaminacyjnej ds. PTG.

Dolnośląska Komisja Egzaminacyjna ds. Przodowników Turystyki Górskiej
ustaliła terminy egzaminów w latach 2018-2021. Szczegółowe informacje dostępne są w poniższym dokumencie:

TERMINY EGZAMINÓW (PDF)

DOLNOŚLĄSKA NARADA TURYSTYKI PIESZEJ 26-27 STYCZEŃ 2019
DUSZNIKI ZDRÓJ

W dniach 26 i 27 stycznia 2019 roku Komisja Turystyki Pieszej, działająca przy Kole PTTK „Ducha Gór Liczyrzepa” w Dusznikach Zdroju, była gospodarzem Dolnośląskiej Narady Turystyki Pieszej. Z najodleglejszych zakątków naszego województwa zjechało kilkadziesiąt osób, images/upload/wiosennanaradatpdusznikizdr..pngzaangażowanych turystów i ludzi działających na rzecz popularyzacji turystyki pieszej.
W sobotę, 26-go stycznia w siedzibie Koła odbyło się spotkanie organizacyjne, na którym ustalono program i przebieg narady na dzień następny.
Tego dnia również, w siedzibie Koła został przeprowadzony egzamin kandydatów aplikujących do tytułu „Przodownika TP”. Do egzaminu przystąpiło 9 osób spośród których 3 osoby ubiegały się o tytuł Przodownika na teren województwa dolnośląskiego, natomiast pozostałe osoby rozszerzały swoje uprawnienia na inne województwa.

Niedziela 27-go stycznia była dniem walnych obrad, które odbywały się w Dworku Chopina.
Wśród zaproszonych gości pojawiły się znakomite postaci reprezentujące nasz region, których nie sposób tutaj nie wymienić: Pan Stanisław Jurcewicz – Radny Sejmiku Dolnośląskiego, Pan Piotr Lewandowski – Burmistrz Miasta Duszniki Zdrój, Pan Krzysztof Baldy – pełniący honory gospodarza nad Kapitułą Hrabstwa Kłodzkiego.
Podczas spotkania odbywały się wystąpienia z wnioskami i sugestiami dotyczącymi dalszego rozwoju turystyki.
Omówiono i podsumowano poprzednie okresy działalności, a konsekwencją tego było wyróżnienie wielu osób, szczególnie zasłużonych dla naszego regionu, ludzi aktywnych i bardzo zaangażowanych w rozwój i popularyzację turystyki na Dolnym Śląsku.
W przerwie obrad wielką niespodzianką i ogromną atrakcją był występ dzieci z grupy teatralnej „Misz-Masz”, które w bardzo ciekawym przedstawieniu pokazały legendę o Liczyrzepie i Emilce – jego ukochanej, zamienionej w skałę.
Z tego miejsca, organizatorzy spotkania, bardzo serdecznie dziękują władzom miasta za pomoc i udostępnienie pomieszczeń w Dworku Chopina, a Pani Małgosi Bernackiej za miłą obsługę naszego barku kawowego i wielką cierpliwość dla naszych gości.

Z turystycznym pozdrowieniem.

Sekretarz Komisji Turystyki Pieszej