Historia Oddziału

Od 1881r. na naszym terenie aktywnie działało Towarzystwo Górskie Hrabstwa Kłodzkiego, z którego inicjatywy zostały wyznakowane pierwsze szlaki turystyczne,powstały schroniska i wieże widokowe.

Po II wojnie światowej – gdy m.in. na Dolnym Śląsku została ustanowiona administracja Polska,już w 1946r.–za sprawą przybyłych do Kłodzka – prokuratora Czesława Janiszowskiego (Polskie Towarzystwo Tatrzańskie) i nauczyciela Władysława Podolińskiego (Polskie Towarzystwo Krajoznawcze) miały miejsce pierwsze związki z turystyką..

Historię naszego Oddziału liczymy od daty: 16 maja 1947 r ., kiedy to z inicjatywy 22 działaczy PTT został powołany Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z zarządem w osobach: Prezes – Zbigniew Kulczycki, Wiceprezes – Walenty Wasilczenko, Sekretarz – Marian Kulczycki, i członkowie: Jerzy Mańkowski, Emil Węglorz, Grzegorz Wolfson, Czesław Janiszewski, Jan Palka.

Oddział został Zalegalizowany decyzją Starostwa Powiatowego w Kłodzku z dnia: 23 maja 1947 r. i otrzymał nazwę: PTT Oddział „Ziemi Kłodzkiej”, obejmując swym zasięgiem działania 3 powiaty tj. Kłodzki z Nową Rudą, Bystrzycki i Ząbkowicki.

Także w tym samym roku (1947) pierwsze pięć osób otrzymało legitymację Przewodnickie, tj. Helena Getterowa, Zbigniew Kulczycki, Włodzimierz Młotkowski, Emil Węglorz.

Następnym istotnym wydarzeniem historycznym było powołanie w 1947 r. Podkomisji Komisji Nomenklatury Sudetów, dla obszaru Ziemi Kłodzkiej, w której skład weszli następujący działacze PTT, tj. Przewodniczący – Zbigniew Kulczycki, Sekretarz – Włodzimierz Młotkowski oraz członkowie: Mieczysław Orłowicz, Antoni Wrzosek, Feliks Osowski, Zbigniew Martynowski, Marian Ciężkowski, Władysław Godek. Ta podkomisja w protokole z 25.X.1947 r. Ustaliła Nazwy Pasm Górskich, Szczytów Górskich i zapór wodnych na Terenie Ziemi Kłodzkiej. W tym samym czasie inne komisje ustalały nazwy miast i osiedli. W 1947 roku na wniosek M. Orłowicza wytyczono Główny Szlak Turystyczny w Sudetach (czerwony) z Paczkowa do Świeradowa, którego przebieg nie wiele się różni od obecnego, a z okazji 100-lecia turystyki w Polsce, w 1973 r. nadano mu im. Mieczysława Orłowicza.

W 1948 r. powstała I Polska powojenna mapa Kotliny Kłodzkiej
i gór przyległych w opracowaniu Wojciecha Walczaka, oraz wydano (wspólnie z T.M.Z.K.) ilustrowany prospekt Ziemia Kłodzka.

Po połączeniu się Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, na zjeździe w grudniu 1950 r., w jedną organizację – Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, już 18.03.1951 r. został powołany we Wrocławiu Zarząd Okręgu PTTK, a delegatem na teren Ziemi Kłodzkiej był Czesław Janiszewski.

Pierwszy Zjazd Delegatów PTTK „Ziemi Kłodzkiej”, odbył się w Polanicy Zdroju w dniu 06.05.1951 r., na którym wybrano Zarząd z prezesem – Włodzimierzem Młodkowskim, wiceprezesami: – Tadeuszem Wierzbickim, Stanisławem Łaguno, sekretarzem – Jerzym Dobrzyckim i Zdzisławem Kozłowskim, skarbnicy – Stefan Reinsten i Stefan Leśmiaka oraz 7 osób jako członków zarządu.

Oddział rozpoczął działalność z 327 członkami i 570 km. szlaków turystycznych mu powierzonym w zarządzanie. Od 1954 r. działa przy Oddziale – autonomiczne Koło Przewodników Sudeckich, z własną Komisją Szkoleniową. W 1958 r. Koło Terenowe w Lądku i Nowej Rudzie przekształciły się w samodzielne Oddziały PTTK.
W 1959 r. przy Oddziale Kłodzkim działa 18 kół skupiających ok. 700 osób. roku,

Od lat 60 XX wieku notujemy wzrost ilości kół i członków naszego Oddziału – aż do 1985 gdy przy Oddziale działało 44 koła zrzeszające 2153 członków PTTK. W tym tez okresie powstało większość z 14 komisji statutowych naszego Oddziału. Niestety – od 1989 roku notujemy ciągły spadek członków PTTK i działających kół. W 2006 roku mamy ok. 100 członków działających w 4 Kołach PTTK.

Na zjeździe Oddziału w dniu 14 maja 2005 roku wybraliśmy po raz 25, nasze władze , w tym 7 osobowy Zarząd Oddziału pod prezesurą Henryka Berczyńskiego, 3 osobowy Oddział Komisji Rewizyjnej pod przewodnictwem Andrzeja Berczyńskiego, oraz 5 osobowy Sąd Koleżeński pod przewodnictwem Andrzeja Mirskiego.

Oddział nasz został WYRÓŻNIONY – „ ZŁOTĄ HONOROWĄ ODZNAKĄ PTTK” i medalem [odznaką] „ ZA ZASŁUGI DLA MIASTA KŁODZKA”

Więcej informacji o nas znajdziesz m.in. w publikacji pt. „50 lat Oddziału PTT-PTTK „Ziemi Kłodzkiej” – 1947 – 1997 r.” 

Inna praca: „Rola Oddziału PTTK >>Ziemi Kłodzkiej<< w rozwoju turystyki w regionie (Anna Ołdakowska)” (link poniżej) – publikacja za zgodą autorki.

publikacja [PDF]